História plemena     Fenka     Šteniatka     SBT info     Galéria     Odkazy     Kontakt
História plemena

Historické pramene siahajú až do Starého Ríma, kde boli predkovia Staffordshirského Bull Terriera (ďalej SBT) používané k zápasom s býkmi. Dobytím Anglicka Rimanmi sa spolu s vojakmi dostali do Anglicka aj rímske psy. Tieto psy typu buly dali základ Staffordom. Býčie zápasy sa v Anglicku prevádzkovali až do 19. storočia, kde boli v 30. rokoch oficiálne zakázané. SBT začala chovať robotnícka trieda v Staffordshire. Toto plemeno vzniklo krížením staroanglického buldoga s teriérom. Psy boli známe pod názvom Staffordshire Bull and Terrier. Ako samostatné plemeno bol uznaný FCI pred rokom 1935 (FCI č. 76, skupina 3 - teriéry) pod názvom Staffordshire Bull Terrier. Dňa 25.mája 1935 bol založení klub. Roku 1938, iba tri roky po založení dosiahol klub štatútu plemeno šampiónov. Dnes existuje v Británii 18 klubov, zaoberajúcich sa chovom stafordšírských bullterierov.

Stafford má krátku srsť, ktorá nevyžaduje náročnú údržbu. Najčastejšie rozšírená farba je čierna a žíhaná, môžeme tiež nájsť jedinca v zlatej farbe, v bielej alebo bielej s platňami (zlatými a čiernymi).

SBT je miernej povahy, statočný nebojácny a úplne spoľahlivý. S ostatnými jedincami nevyvoláva konflikty. pes s ktorým si môžete priateľsky pohovoriť, bez akéhokoľvek nebezpečia si ho pohladiť. Je milý, temperamentný, živý a veselý spoločník, ktorý nezkazí žiadnu zábavu. Je veľmi inteligentný, odvážny a húževnatý. Neúnavne a rád plní povely svojho pána. Je športovo založený a rád robí sprievodcu svojmu pánovi pri dlhých prechádzkach. Tiež si rád poleňoší v spoločnosti svojej rodiny. Je oddaný svojej "psej svorke" a obzvlášť miluje deti.